Rozliczanie Czasu Pracy w Produkcji GOLDto bardzo wydajna i przydatna aplikacja, przeznaczona dla zakładów produkcyjnych dowolnego typu: szwalnie, elementy metalowe , plastikowe, gastronomia, rękodzielnictwo etc.
Pracownicy, najczęściej rozliczani są z wykonanej pracy poprzez jej czas. Specyfika produkcji wymusza rozliczania pracowników nie za obecność, z czym mamy do czynienia w usługach, a za wykonanie najczęściej pewnej liczby operacji, z których każda jest normowana. Przykładowo operacja gęcia elementu na prasie, czy wszycie kieszeni w spodnie (szwalnia) trwa pewien czas określony przez technologa. Jeżeli dla uproszczenia przyjmiemy, że opisane wyżej wygięcie elementu na prasie trwa 10 sekund, to dla paczki liczącej 1000 elementów pracownik powinien dostać zapłatę za 10 x 1000 = 10.000 sekund, czyli za 2,77778 godziny, co przemnożone przez Jego stawkę godzinową da jakąś kwotę.
Zapisywane przez brygadzistę, czy mistrza dane przez miesiąc dla 50 pracowników wykonujących różne operacje można w dowolnej chwili wygenerować, tworząc z jednej strony podstawę dla wypłaty (np. w dziale księgowości), z drugiej strony menedżer ma cały czas wgląd w aktualną sytuację na produkcji.
Pomijając ułatwienia związane z przeliczaniem przez program, aplikacja zwiera szereg funkcji pozwalających na szybkie skorygowanie ewentualnych bledów poprzez kanał projektu, pracownika, czy ostatnio wprowadzonych informacji. Ta wielorakość dostępu do informacji znacznie ułatwia wyszukanie rekordu i dokonanie zmian.
ROZLICZANIE CZASU PRACY w PRODUKCJI GOLD - program zwiększający kapitał organizacyjny firmy !
Wydział, oddział, czy komórka zajmująca się produkcją, to najbardziej newralgiczna część każdej firmy. Przetworzenie relatywnie tanich surowców w produkt stanowi o zysku przedsięwziecia, ale jednoczesnie generuje koszty. Celem organizacyjnym jest zminimalizowanie owych kosztów do niezbędnego minimum. Część kosztów jest stała i nie mamy na nie wpływów. Sa to koszty surowców, mediów (elektrycznośc, gaz etc.). Niektóre mozna zoptymalizować przez własciwe opracowanie technologii (sposób produkcji, wybór urzadzeń itd.). Najtrudniej jest zmniejszyć koszty pracy, chodzi o pieniadze jakie należy zapłacić pracownikom za wykonaną prace. A wynagrodzenia za pracę, stanowią znaczace kwoty i mają wpływ zarówno na cene produktu, jak i zysk firmy.
Najczęściej wyglada to tak, że proces produkcyjny każdej rzeczy, a więc przetworzenie surowców w produkt, jest przez technologa rozpisany na szereg operacji. Kazda z tych operacji wymaga okreslonego czasu, zwanego normą np. dla 1 sztuki. Pracownik wykonując taką operację dla kazdej ze sztuk, poświęca okreslony czas liczony jako iloczyn wykonanych sztuk x norma dla 1szt.
W efekcie, pod koniec zmiany, można okreslić czas jaki poświęciło wielu pracowników na swoje operacje - a więc czas za jaki nalezy zapłacić, czyli omawiany koszt pracy.
Wydruk z zestawieniem czasu pracy dla pracowników np. na koniec miesiąca wędruje do księgowości, gdzie ów czas po przemnożeniu, przez stawkę godzinową stanowi podstawe wynagrodzenia. Jak widac, precyzyjne i bezbłedne wyliczenie czasu parcy ( a w efekcie kosztów pracy pracowników ) jest istotne.
Program ROZLICZANIE CZASU PRACY w PRODUKCJI GOLD został pomyslany jako narzędzie dla szybkiego, dokładnego zapisu przez mistrza, czy brygadzistę informacji o kazdej wykonanej operacji. Co istotne, pozwala na szybkie zlokalizowanie błednie wprowadzonej informacji i jej skorygowanie. To wazne. Praca na wydziale produkcyjnym, jest bardzo dynamiczna i generujaca szereg problemów dla osoby zarządzającej ( problemy z surowcami, awarie maszyn, choroby pracowników .. ). Używając programu ROZLICZANIE CZASU PRACY w PRODUKCJI GOLD można w kilka minut zapisć dane o czasie pracy i na bieżąco (poprzez opcję RAPORT) wygenerowac potrzebne zestawienia. Cztery sposoby ( do wyboru, zaleznie od sytuacji) wprowadzania i modyfikowania informacji pozwalają na zlokalizowanie rekordu w zaleznosci od czasu zapisu, pracownika, czy projektu który jest własnie realizowany. Przefiltrowane dane (wg. potrzeby) można wyeksportowac do programu Excel, aby na bazie arkusza wykonac dodatkowe obliczenia, czy zestawienia np. w dziale kadr, czy księgowosci.
Automatyczny system wykrywania odstępstwa od norm w procesie technologicznym dla programu: Rozliczanie Czasu Pracy w produkcji.
Program ROZLICZANIE CZASU PRACY W PRODUKCJI na bieżąco sprawdza wartość wprowadzonego czasu dla czynności i kwot z wielkościami zdeklarowanymi jako „norma” w procesie technologicznym. Niezgodność sygnalizują czerwonym kolorem liczby w tabeli (projekt), a otwierając dodatkową tabelę zapisanych operacji można łatwo zlokalizować źródło błedu. Ta pozornie drobna informacja ma kolosalne znaczenie dla technologa. Pojawiające się rozbieżności, przez które w efekcie maleje wydajność i rosną koszty płacowe są wyraźnym przekazem, że szwankuje system organizacji pracy, lub jest stosowany niewłaściwy proces technologiczny. Z drugiej strony, opisane sygnały powinny skłonić menedżera produkcji do zwiększenia wydajności innych operacji (tak, aby na koniec wykonanie wyrobu odpowiadało normie). Ponieważ dane do programu wprowadzane są praktycznie non stop , program sygnalizuje niezgodność natychmiast po jej wykryciu, dając czas na dokonanie niezbędnych korekt. W wersji 4.02 dodano opcję tzw. "dniówki", oraz kilka ułatwień we wprowadzaniu danych. W wersji 4.03 dodano opcje:
*przyporządkowanie PROJEKTOWI dodatkowego parametru (np. nr. zlecenia). Pozwala to łatwiej identyfikować produkty w sytuacji, gdy zamówienia się powtarzają. *DEFINIOWANIE operacji w niezaleznej bazie danych, przez co unika sie konieczności wielokrotnego jej wpisywania - wystarczy wybrać z tabeli. *KOPIOWANIE produktu. Przy podobnych produktach, mozna skopiować produkt i powiązane z nim operacje i wstawić jako nowy. Poźniej najwyżej mozna zmodyfikować parametry operacji.
Wersja 4.03 jest wygodną opcją nie tylko dla produkcji w branży odzieżowej, ale także dla szeroko pjętych uslug szwalniczych. Powtarzanie się zamówień nie stanowi teraz problemu w obsłudze programu. Mozna łatwo identyfikować kazdy produkt, co przyspiesza wprowadzanie informacji o wykonanej pracy.
Dzięki funkcji KOPIOWANIE, błyskawicznie mozna utworzyć w bazie danych NOWY, podobny produkt (projekt) wraz z wszystkim OPERACJAMI.
Wersja 4.04 - pozwala na rozliczanie NADGODZIN Wystarczy podczas wpisywania danych o wykonanych czynnościach zaznaczyć kwadrat (nadgodziny). W opcji RAPORT wyszczególnione zostaną takie wartości jak: czas pracy, ilość, kwota (gdy rozliczamy kwotowo). W przypadku taryfikowania pracownika stawkami indywidualnymi, "zarobione" kwoty zostaną powiekszone o okreslony procent (np. + 50%) jakimi firma taryfikuje pracę w nadgodzinach. Ów procent definiowany jest w opcji NARZEDZIA i pozwala na zwiekszenie stawki o dowolną wartość..
"Program ROZLICZANIE CZASU PRACY W PRODUKCJI, to doskonale narzędzie dla firm produkcyjnych ( szwalnie, zakłady produkcyjne branż metalowych, spożywczych etc.). Wygodną opcją jest eksport danych do arkusza kalkulacyjnego Excel dla przeprowadzenia dalszych, nawet najbardziej skomplikowanych wyliczeń i analiz (dzięki unikalnym funkcjom jakie posiada arkusz), lub tylko dla zapisu w popularnym formacie. Wysłane dane, poukładane są w logiczną strukturę i łatwo mogą być przeliczone, bądź prezentowane. Export informacji, podobnie jak raporty wykonane bezpośrednio przez program determinowane są poprzez filtry czasu, pracowników, tematów, czy zmiany ( w przypadku pracy wielozmianowej)" Wersja 4.06 - posiada 2 dodatkowe opcje.
Możliwość definiowania ceny za 1 sztukę z dokładnością 3 miejsc po przecinku (1/10 grosza) co jest wygodne przy wyliczaniu drobnych czynności ( unika się taryfikowania "paczek").
Możliwość rozliczania zlecenia w kontekście zadeklarowanej liczby sztuk. Gdy zlecenie obejmuje np. 100 sztuk i składa sie z wielu operacji, wykonywanych przez wielu pracowników, program pozwala sprawdzic, czy sumy czynnosci dla tego zlecenia nie przekraczają np. owych 100 sztuk.
Wersja 4.07 - umożliwia definiowanie jednostki (sztuki, paczki, kilogramy) co jest przydatne np. w przetwórstwie spozywczym, oraz precyzowanie parametru ilość z dokładnością do liczb całkokowitych, dziesiętnych i setnych (np. gdy rozliczamy kilogramy etc)
Wersja 4.08 - dodatkowe funkcje zwiekszające uniwersalność stosowania programu:
W zależności od potrzeb możliwa jest praca z programem na 3 sposoby:
Jedna osoba ma dostęp do wszystkich danych, wprowadza, modyfikuje zapisy i tworzy raporty.
Jedna osoba wprowadza TYLKO dane dla wszystkich pracowników.
Każdy z PRACOWNIKÓW wprowadza dane o swoich czynnościach – komputer umieszczony jest centralnie.
Wersja 4.10 - dodatkowe funkcje : szybki kalkulator dla obliczenia ceny wykonywanego zlecenia
Wersja 4.11 - dodatkowe funkcje zwiekszające uniwersalność stosowania programu:
Sukces firmy produkcyjnej, determinowany jest przez prawidłowe rozpisanie całego procesu technologicznego na operacje, wykonywane później przez pracowników. Przy nieskomplikowanej produkcji, gdy wykonanie produktu wymaga kilku operacji, zapis w programie jest czytelny i wprowadzanie czynności odbywa się szybko. Inaczej jest, gdy wykonanie zlecenia wymaga kilkunastu, czy kilkudziesięciu operacji, często podobnie zapisanych. Aby łatwiej i szybciej wprowadzać dane o wykonanej pracy, nowa wersja programu, pozwala zdefiniować nazwę nadrzędną (grupę), dla wykonywanych operacji. W przypadku np. szwalni, można tworzyć grupy o nazwach: "przody", "tyły", "kieszenie" etc. W efekcie, zarówno w wykazie operacji (analizowanych przez technologa), jak i w momencie dokonywania wpisu czynności, łatwiej zlokalizować potrzebną operację. Taka konstrukcja bazy danych przyspiesza obsługę programu i pozwala łatwiej optymalizować model produkcji.
Wersja 4.14 – optymalizacja procesów technologicznych
Oprócz podstawowej funkcji rozliczania czasu pracy w produkcji – program jest funkcjonalnym narzędziem w zakresie projektowania i optymalizacji procesów technologicznych w oparciu o informacje wprowadzane przez Użytkownika w trakcie rozliczania czasu i ilości w oddziale produkcyjnym.
Z jednej strony, po wstępnym zdefiniowaniu operacji, pracownicy (lub tylko brygadzista) otrzymują wydruk wszystkich procesów ( z określonym czasem i ilością dzienną), z drugiej nadzór na bieżąco może śledzić ilości wykonanych sztuk w układzie każdej czynności. Dla technologa prosty pozornie raport jest podstawą do wprowadzenia poprawek w zaplanowanych parametrach ilości, czasu i kosztu, tak, aby znając park maszynowy uniknąć tzw. „wąskich gardeł”, czy przestojów. Zachowanie płynności produkcji, jest bowiem celem nadrzędnym, bowiem same parametry kosztu czy czasu nie sprawdzają się w sytuacji np. absencji, czy awarii urządzeń.
Wersja 4.15 - dodatkowe funkcje zwiekszające uniwersalność stosowania programu. Dodatkowa możliwośc przyporządkowania urządzenia do operacji - a w związku z tym śledzenie tzw. wąskich gardeł w produkcji.
Nowa procedura w wersji 4.16, pozwala na określenie ilości przyjętego do wykonania zlecenia, oraz daty realizacji. W trakcie wykonywania zlecenia program porównuje okreslone przez technologa parametry operacji (operacji, które składają się na zlecenie) takie jak czas, czy koszt z wprowadzonymi już czynnościami - a więc faktycznie wykonaną produkcją. W efekcie, Użytkownik ma możliwość otrzymać wydruk z czasem technologicznym jaki potrzebny jest do zakończenia zlecenia ( dla kazdej operacji), oraz porównać z CZASEM JAKI POZOSTAŁ do daty końca zlecenia. Czas jaki pozostaje do daty określony w zleceniu, dla ułatwienia przeliczony jest na minuty (w minutach podawany jest tez niezbędny czas technologiczny) i łatwo znaleźć na wydruku operacje, które wydłużą produkcję. Taka informacja pozwala kierownikowi na podjęcie działań organizacyjnych, aby usunąć wąskie gardła w produkcji.
Wyliczenie posostałego czasu do końca zlecenia uwzględnia dni robocze od poniedzialku do piątku ( świeta nie są uwzględniane) i opiera się na zdefiniowanym przez Uzytkownika dziennym czasie pracy (8 godzin x 60minut, pomniejszonym o przerwy, najczęściej 460minut).
Program ROZLICZANIE CZASU PRACY w PRODUKCJI (w.4.21) - użycie czytnika kodów paskowych.
Jedną z kilku metod wprowadzania informacji o wykonanych przez pracowników czynnościach, jest użycie czytnika kodów paskowych (USB).
Podświetlenie czytnikiem kodu i wciśniecie przycisku, generuje w polu formularza odczytany kod, indywidualny dla każdej operacji w zleceniu.
Przycisk SZUKAJ odnajduje odpowiedni rekord w bazie danych i pobiera istotne informacje związane z tą operacją (wcześniej zdefiniowaną przez technologa).
Użytkownikowi pozostaje jedynie wybranie pracownika i wpisanie ilości.
Użycie czytnika znacznie przyśpiesza proces wprowadzania danych i eliminuje pomyłki, w sytuacji, gdy dużo podobnych zleceń jest jednocześnie realizowanych w firmie.